Już po raz piąty w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie zorganizowane zostaną specjalne uroczystości przed Objawieniem Pańskim. Wydarzeniu będzie przewodzić hasło: „Nie widzieli, a uwierzyli”.

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20, 29b) – te słowa Chrystusa, powiedziane do apostoła Tomasza pokazują, że i dziś potrzeba nam kolejnego przejrzenia i poznania przez wiarę. Tomasz Apostoł w Wieczerniku zaskoczony informacją, że Jezus Zmartwychwstał, nie przyjął tej wiadomości. Chciał zobaczyć ślady gwoździ, chciał na własnej skórze doświadczyć, że On żyje. Dopiero po ośmiu dniach zrozumiał i wypowiedział słowa „Pan mój i Bóg mój”. I wtedy Chrystus wypowiedział do niego te szczególne słowa: „Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20, 29). Wiara wszak polega na zaufaniu.

Hasło „Nie widzieli a uwierzyli” naprowadza nas na rzeczywistość wiary i tajemnicy.

Dziś ważne jest odczytywanie znaków w duchu wiary. Człowiek wiary to człowiek czytający znaki Bożej Epifanii w codzienności, człowiek uważny.

Zaplanowane na dni od 3 do 6 stycznia spotkanie nawiązuje do tradycji oktaw Epifanii, zapoczątkowanych przez św. Wincentego Pallottiego w 1836 r. Założyciel pallotynów chciał, aby uroczyste obchody oktawy tego święta ukazywały „drogocenną rozmaitość, jaką przyozdobiony jest Kościół święty”.

Obchodom Epifanii będą przewodniczyć m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Andrzej Przybylski, ks. Waldemar Pawlik i ks. Łukasz Brus.

Uczestnikom rekolekcji będzie towarzyszyć już tradycyjnie figura Dzieciątka Jezus, która jest kopią tej z kościoła SS. Salvatore in Onda w Rzymie.

Organizatorem Epifanii jest Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie oraz Sekretariat ds. Apostolstwa Prowincji Chrystusa Króla.

Epifania będzie transmitowana przez radio Pallotti.FM i telewizję Pallotti.TV

PROGRAM EPIFANII:

3 stycznia 2022 (poniedziałek), 18.00
abp Marek Jędraszewski, Metropolita krakowski

4 stycznia 2022 (wtorek), 18.00
bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski

5 stycznia 2022 (środa), 18.00
ks. Waldemar Pawlik SAC, wice prowincjał Pallotynów

6 stycznia 2022 (czwartek), 18.00
ks. Łukasz Brus