Kraków, dnia 12 marca 2020 r.
Dekret w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego
Wykonując zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (Zarządzenie nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 r.) wprowadzam niniejszym na terenie Archidiecezji Krakowskiej następujące postanowienia:
1. Na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:
• osobom w podeszłym wieku,
• osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
• dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
• osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
2. Polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji przed końcowym błogosławieństwem.
3. W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
• kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
• zachęcam do korzystania z możliwości, jaką dają przepisy liturgiczne Kościoła, aby Komunię Świętą przyjmować na rękę,
• znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy bez podawania rąk,
• cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
• należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotykanie,
• na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
• kropielnice kościelne należy opróżnić.
4. Ponadto zarządzam:
• przeniesienie liturgii z udzieleniem sakramentu bierzmowania na inne terminy,
• odwołanie wydarzeń, spotkań formacyjnych oraz rekolekcji na poziomie diecezjalnym, rejonowym i dekanalnym.
5. Sprawę rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań parafialnych pozostawiam roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.
6. Zachęcam wiernych, aby poza liturgią indywidualnie nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą, dlatego polecam duszpasterzom:
• aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
• aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
• aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
7. Proszę o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi, np. poprzez pomoc w zakupach.
8. Polecam, aby treść niniejszego dekretu została odczytana na wszystkich Mszach świętych w najbliższą niedzielę, 15 marca 2020 r. oraz umieszczona w gablotach parafialnych.
Niniejszy dekret obowiązuje od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 29 marca 2020 r.
†Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Ogłoszenia Parafialne

1. Przeżywamy III Niedzielę Wielkiego Postu. W ubiegłą niedzielę na Dzieła Pomocy Misjom „Ad Gentes” zebraliśmy 2140 zł. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na nowe ławki w kościele.
2. W czwartek będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. W tymi dniu zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i 18.00
3. Zgodnie z komunikatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, w kościele na nabożeństwie może być tylko 50 osób. Będą przed kościołem dodatkowe ławki. Prosimy o zrozumienie zaistniałe sytuacji. Pamiętajmy, że osób w podeszłym wielu, dzieci, osób chorych i tych, którzy boja się zarażenia koronawirusem, biskupi ogłosili do 29 marca dyspensę od uczestniczenia w kościele we Mszy św. Nie zwalnia nas to z uczestnictwa we Mszy św. poprzez telewizję i radio. Z naszej świątyni transmisje on-line wszystkich Mszy św. są dostępne na stronie: parafia.nowohuckie.pl.
4. Uroczystość bierzmowania uczniów klas 8-mych jest przeniesiona na inny termin, natomiast rekolekcje dla dzieci i dla nauczycieli są odwołane.
5. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne:
– w piątek na drogę krzyżową: dzieci – o godz. 16.30, dorosłych – o godz. 17.30, młodzież – o godz. 19.00.
– w niedzielę na Gorzkie Żale o godz. 17 00. Po nabożeństwie można do puszek złożyć ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego.
6. Na stoliku przy gazetkach są dostępne skarbonki na jałmużnę wielkopostną 2020 roku. Baranki wielkanocne można nabyć w zakrystii.
7. Od 2017 roku w naszej diecezji została wprowadzona rzymska tradycja kościołów stacyjnych w Wielkim Poście. Codziennie można pielgrzymować do takich kościołów, które także znajdują się w Krakowie. Zapraszamy do pielgrzymowania. Nasza świątynia będzie kościołem stacyjnym w sobotę 28 marca. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00, której przewodniczył będzie ks. arb Marek Jędraszewski. Lista kościołów stacyjnych w Krakowie jest wywieszona przy wejściu do kościoła.
8. Zapraszamy na „Wakacje z pallotynami”, które będą miały miejsce, tak jak rok temu, w Jeziornej Osadzie koło Malborka od 22 lipca do 1 sierpnia. Wakacje połączone są przede wszystkim z wypoczynkiem. Więcej informacji na ulotkach i naszej stronie internetowej. Już można się zapisywać.
Wszystkim Parafianom, Sympatykom naszego kościoła i Gościom życzymy miłych spotkań rodzinnych i wytrwania w postanowieniach wielkopostnych.
Już sama obecność jednego dobrego człowieka czyni świat weselszym i piękniejszym.